Šteta od kuna na Vašem automobilu i kući: što trebate učiniti
|
Vrijeme čitanja: približno 4 minuta
- Kune mogu uzrokovati velike i skupe štete na automobilima ili kućama. Popravak električnih automobila naročito može brzo postati skup.
- Životinje su vrlo aktivne od ožujka do kasnog ljeta. Traže zaklon u prostoru oko motora ili krovovima.
- Štete od kune mogu nastati na raznim mjestima. Razne police osiguranja pokrivaju nastale troškove i štite vas od financijskih gubitaka.
- Postoje razne metode za brzo tjeranje životinja.
Hladni zimski mjeseci su prošli, bliži se rano ljeto i donosi nepozvane goste: kune. Šteta od kuna nije samo neugodna, već prije svega može biti skupa. Od pregrizenih kabela u motornom prostoru do buke u potkrovlju - postoji mnogo različitih vrsta oštećenja uzrokovanih kunama. No koji je najbolji način da zaštitite svoj automobil ili dom? Saželi smo najvažnije informacije i savjete o ovoj temi.
Kuna je možda mala, ali je njezin utjecaj vrlo zamjetan. Nagrizi kuna prouzročili su u Njemačkoj štetu veću od100 milijuna eura 2022. godine. Tek se neznatno povećao broj nagriza kuna. Trošak popravaka postaje sve skuplji, a jedan od razloga: električni automobili. Kune često uzrokuju ozbiljne štete, aposebno na električnim automobilima. Problem ovdje nastaje jer se pojedinačni dijelovi ne mogu popraviti, već se moraju u potpunosti zamijeniti. U skladu s tim rastu i troškovi.
Te su životinje vrlo aktivne tijekom sezone parenja od ožujka do kasnog ljeta. Mužjaci žele pridobiti ženku. Kako bi to učinili, moraju širiti jak miris i imati veliki teritorij, a to uzrokuje štetu na automobilima. Kuna često nagriza područje motora kada je tamo bila druga životinja jer im područje motora nudi zaštitu i služi kao prostor za hranu. Jači mužjak namiriše uljeza, postane agresivan i grize kablove i crijeva
Kako se zaštititi od kuna bjelica
Kune možete zadržati podalje od automobila, naročito prostora oko motora, različitim metodama. Međutim, koje su metode učinkovite? Za vas smo izdvojili najčešće:
1. Mirisi:
Mnogi ljudi koriste mirise kako bi otjerali kune - kao što su mirisi za WC školjke, kuglice od naftalina ili pseća dlaka . Međutim, te metode ne djeluju dugoročno. Životinje se brzo naviknu na nove mirise. Čak i komercijalni mirisi pomažu samo kratko vrijeme.
2. Žičana mreža:
Komad žičane mreže ispod vozila može otežati pristup životinjama. Najbolje je potpuno zatvoriti prostor motora.
3. Pranje motora:
Kune bjelice privlače mirisi drugih kuna zbog kojih reagiraju agresivno. Pranje motora može pomoći ako sumnjate na životinje u blizini.
4. Svjetlo:
Kune su noćne životinje i stoga izbjegavaju svjetlost. Parkirajte automobil ispod ulične svjetiljke ako parkirate na javnom mjestu. Za nadstrešnice za automobile i privatna parkirališta preporuča se jak izvor svjetla s detektorom pokreta.
5. Redovne kontrole:
Redovito provjeravajte prostor oko motora i potkrovlje i pripazite na prve znakove kuna. Rutinski pregled posebno se isplati u proljeće.
6. Zaštita:
Pravo osiguranje ne može spriječiti nagrize kuna, ali pokriva troškove koji tako nastanu. Pravo osiguranje automobila ili doma zaštitit će vas od financijske štete.