Život u kamperu: Financije i osiguranje na putu
|
Vrijeme čitanja: približno 5 minuta
- Odmor u kamperu ili uređenom kombiju mnogima je dugo iščekivani san. Mladi ljudi naročito sanjaju o avanturi života u kamperu.
- Putovati možete vlastitim kamperom ili unajmljenim. Troškovi kupnje i tekući troškovi uvelike variraju.
- Kad je u pitanju život u kamperu, važna je dobra financijska priprema. Osim fiksnih troškova svog putovanja, trebali biste znati i varijabilne troškove.
- Važna osiguranja, poput osiguranja od automobilske odgovornosti ili kasko osiguranja, financijski vas štite u slučaju štete.
Ujutro se probudite u Njemačkoj, a navečer zaspete u Nizozemskoj s pogledom na more. Putovanje kamperom nezaboravna je avantura. Kako se san o bezgraničnoj slobodi ne bi pretvorio u noćnu moru, trebate se dobro pripremiti. Pokazat ćemo vam kako se pripremiti na neočekivano – što se tiče financija i osiguranja.
Samo uskočite i vozite se do najljepših mjesta u Europi ili svijetu. Putovanje kamperom san je mnogih, a naročito je popularno posljednjih godina.
Trend: Život u kamperu
Iako nema dostupnih podataka za Hrvatsku, prema studiji Statista, približno 160.000 novih kamper vozila registrirano je u Njemačkoj 2020. Unatoč blagoj stagnaciji prošle godine, posljednjih godina postoji jasan uzlazni trend. Odmor s kamperom više nije samo za umirovljenike. Među mlađim ljudima takozvani život u kamperu postao je trend jer možete samostalno putovati kroz različite zemlje i regije i ići točno gdje želite. Putovanje kamperom ili preuređenim kombijem obećava prije svega jednu stvar: slobodu i avanturu.
3 bitne stvari vezane za financije kada je u pitanju vaše putovanje kamperom
Međutim, putovanje kamperom može brzo postati skupo i komplicirano. Troškovi kupnje kombija, a naročito kampera su vrlo veliki - da ne spominjemo tekuće troškove. Dakle, kako možete ispuniti svoj san o odmoru sa svojim (vlastitim) kamperom? Za vas imamo tri stvari na koje biste trebali obratiti pažnju kada je u pitanju financiranje vašeg puta.
Vlastiti kamper/kombi ili unajmljeni?
Jedan od najvažnijih, ako ne i najveći trošak, je odabir pravog kombija ili kampera. Danas imate veliki izbor i možete birati između različitih varijanti vozila, veličina i opreme. No što je bolje? Kupiti vozilo ili ga unajmiti?
Usklađivanje života u kamperu i financija
Kako biste financirali svoju avanturu kamperom ili kombijem, morate imati na umu nekoliko stvari. Prije svega, trebali biste znati prosječnu cijenu vašeg putovanja. Najbolje je napraviti razliku između fiksnih i varijabilnih troškova. Fiksni troškovi uglavnom uključuju cijenu najma ili kupnje kampera te potrebno osiguranje i ugovore.
Varijabilni troškovi uvelike ovise o vašem odredištu. Oni uključuju, primjerice, cijene goriva, troškove kampova ili parkirališnih mjesta, kao i troškove za namirnice i odlaganje otpada. Osim hrane, morate uzeti u obzir i troškove zbrinjavanja otpadnih voda i svježe vode - ali oni su obično vrlo niski. Ukoliko želite samostalno putovati i kampirati, morate računati s dodatnim izdacima za vodu. Ostali varijabilni troškovi uključuju struju, plin, izlete i odjeću.
Ako želite biti na putovanju kamperom duže vrijeme, možete raditi hibridno na putu - poput takozvanih digitalnih nomada . Radeći digitalno i neovisno o lokaciji, možete zaraditi novac na putovanju u bilo kojem trenutku. Međutim, takav koncept je prikladan za freelancere i samozaposlene osobe koje mogu raditi fleksibilno.
Nemojte zaboraviti financijske rezerve
Na cesti se brzo može dogoditi neočekivano: čudan zvuk i iznenada je motor oštećen. Ako nema načina da sami riješite situaciju, morat ćete u automehaničarsku radionicu – a to može brzo postati skupo. Stoga biste uvijek trebali planirati rezervna financijska sredstva za neočekivane troškove ili popravke. Na primjer, ako vaš kamper mora ostati u radionici preko noći, trebat će vam novi smještaj. Kada imate dodatna sredstva, imate i jednu brigu manje u takvim situacijama.
Važna osiguranja za vaš život u kombiju
Sveobuhvatno i dobro pokriće osiguranjima važno je kako biste bezbrižno i opušteno krenuli u svoju avanturu s kamperom ili kombijem. Tako ćete biti dobro pokriveni i financijski zaštićeni čak i u slučaju štete. Postoje različita osiguranja koja možete sklopiti za svoj život u kamperu. Ovdje predstavljamo najvažnija.
Osiguranje od automobilske odgovornosti
Za vožnju po hrvatskim cestama neophodno je osiguranje od automobilske odgovornosti. Propisano je zakonom i pokriva materijalne i nematerijalne štete koje možete počiniti svojim automobilom.
Kakva su pravila u drugim europskim zemljama? Kada unajmite automobil na odmoru, osiguranje se u početku temelji na propisima dotične zemlje. Međutim, ukoliko je vaš automobil registriran u Hrvatskoj (ili bilo kojoj drugoj članici Europske Unije), obvezno osiguranje od automobilske odgovornosti je važeće i u drugim članicama EU. Za države koje nisu članice EU ćete morati provjeriti specifična pravila te zemlje.
Uz obvezno osiguranje od automobilske odgovornosti, za svoje vozilo možete sklopiti i kasko osiguranje. Možete birati između djelomičnog i punogkasko osiguranja.
Također možete proširiti svoje osiguranje ukoliko dogovorite dodatna osiguranja kao što su: dobrovoljno osiguranje od automobilske odgovornosti, osiguranja za vozača i putnike, pomoć na cesti, zamjensko vozilo itd.
Osiguranje inventara
Ukoliko s kamperom putujete na dulje vrijeme, imate više stvari. Osiguranje automobila ne pokriva vaš inventar ili dragocjenosti u vašem kamperu. Dodatno osiguranje stoga može zaštititi vašu pokretnu imovinu u slučaju nesreće, krađe, provale ili požara.
Istražite kod osiguravajućih kuća koje opcije nude za osiguranje vaših predmeta.
Zdravstveno osiguranje u inozemstvu
Ako putujete unutar EU samo na nekoliko dana ili tjedana, vrijedi hrvatsko obvezno zdravstveno osiguranje. Međutim, ako planirate mnogo duže putovanje, važno je međunarodno zdravstveno osiguranje. Omogućuje vam medicinsku skrb, pa čak i povrat troškova čak i kada ste u inozemstvu. Za popularna odredišta kao što su SAD ili Kanada potrebno vam je međunarodno zdravstveno osiguranje. Troškovi su znatno veći nego u hrvatskom zdravstvenom sustavu i bez osiguranja ih morate sami platiti ako se dogodi najgori scenarij.